Ochrona przeciwpożarowa w firmie – o czym trzeba pamiętać?
Sprzęt PPOŻ jest niezbędnym wyposażeniem każdego zakładu – musi o niego zadbać pracodawca. Jego zadaniem jest również zadbanie o to, żeby pracownicy poznali stosowne przepisy prawne i zapoznali się z instrukcją PPOŻ. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Instrukcje PPOŻ i nie tylko
Przede wszystkim zadaniem pracodawcy jest to, aby wymagał od pracowników zapoznania się z przepisami prawnymi dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej ( art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku, o ochronie przeciwpożarowej – Dz. U. z 2002 r. nr. 147, poz. 1229). Również do pracodawcy należy wyznaczenie i oznakowanie drogi ewakuacyjnej. Należy sporządzić stosowny schemat
Dla wszystkich osób pracujących w budynku bezwzględnie konieczne jest zapoznanie się z instrukcjami PPOŻ. Zadaniem pracodawcy jest stworzenie pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Niekiedy wymaga to specjalnych zabiegów i wyposażenia budynku w specjalistyczny sprzęt (np. prysznice bezpieczeństwa).
Podstawowy sprzęt PPOŻ
Właśnie sprzęt PPOŻ jest tym, co może ratować życie ludzkie w przypadku szczególnego zagrożenia. Podstawą są oczywiście gaśnice, które powinny być sprawne, dostępne i występować w ilości odpowiedniej dla powierzchni danego obiektu. Obok gaśnicy wymagany jest toporek przeciwpożarowy. Posłuży np. do wybicia okna, jeśli będzie to potrzebne. Przy jego pomocy można też otworzyć drzwi.
W większych obiektach wymagania są bardziej rozbudowane. Istnieje więc potrzeba ich wyposażenia w wąż gaśniczy i hydrant. Niezbędny jest także przycisk alarmowy, którego używa się w przypadku zaistnienia pożaru.
Jeśli potrzebujesz sprzętu PPOŻ, albo masz wątpliwości czy obecnie wykorzystywany jest sprawny – nie zwlekaj! Wymiana tych akcesoriów nie jest tak kosztowna, by stwarzać z jej powodu zagrożenie dla życia i zdrowia pracujących w budynku ludzi. W przypadku dużych zakupów rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty hurtowni profesjonalnego sprzętu przeciwpożarowego.