Fotografia prasowa: zdjęcia, które tworzą wizerunek profesjonalisty

0
dziedzina

Fotografia prasowa ma wielką moc, gdyż potrafi zatrzymać odbiorcę przy naszej twórczości. Współcześnie jest to szczególnie ważne, gdyż ilość treści przekazywanych przez różnego rodzaju media jest dla przeciętnego czytelnika przytłaczająca. Jeżeli chcemy sprawić, żeby ludzie zaczęli czytać to co mamy im do przekazania, potrzebujemy czegoś więcej niż lekkiego pióra i głowy pełnej pomysłów – potrzebujemy obrazu. Wysokiej jakości obrazu. Dzięki fotografii prasowej możemy przestać być anonimowi w sieci. Co warto wiedzieć o fotografii prasowej?

Marek Szczyt, chirurg, właściciel kliniki chirurgii plastycznej, fotograf: Krzysztof Zaleski

Fotografia prasowa, która budzi zaufanie

Dobre zdjęcie na okładkę książki lub czasopisma charakteryzuje się tym, że przedstawia nas jako profesjonalistów w swoich dziedzinach, a jednocześnie nie odbiera nam człowieczeństwa (co niestety współcześnie często obserwuje się w mediach). W efekcie odbiorca fotografii może nabrać do nas zaufania, co jest pierwszym krokiem do dobrej komunikacji. Osoby, które pracują ze słowem początkowo mogą nie doceniać roli profesjonalnego zdjęcia, zaręczam jednak, że warto dać mu szansę. Aparat fotograficzny we właściwych rękach jest w stanie uwypuklić to co w pośpiechu możemy przeoczyć.

Portret biznesowy jako społeczny atut

Możemy naiwnie uważać, że dobre treści same się obronią. Zastanówmy się jednak co byśmy zrobili w sytuacji, gdybyśmy w ciągu kilku sekund musieli wybrać jedną z kilkuset książek. Na każdym kroku słyszymy, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce, jednak czym mamy się kierować, gdy treści jest tak wiele, a nasz czas jest mocno ograniczony. W takiej samej sytuacji jest współczesny odbiorca mediów. Oczywistym jest, że wybierze on treści autora, który swoim wizerunkiem wzbudzi jego zaufanie. Jeżeli chcemy, żeby nasze słowa wnosiły wiele do świata, koniecznie opatrzmy je najlepszymi zdjęciami. Szybko przekonamy się, że połączenie słowa i obrazu ma ogromną moc.

Fotografia prasowa dla wymagających

Od lat współpracuję z najlepszymi specjalistami w swoich dziedzinach, więc wysokie wymagania ze strony klienta nie są dla mnie żadnym zaskoczeniem. Sesja fotografii prasowej w moim studio łączy w sobie znakomitą atmosferę, dyskrecję, szczerość, pełne zaufanie, otwartość, czyli wszystko czego potrzeba do stworzenia wyjątkowych zdjęć.

Osoby, które nigdy nie słyszały o fotografii prasowej nie zawsze wiedzą co ją wyróżnia i sprawia, że jest ona tak pożądana. Otóż zadaniem fotografii prasowej jest nie tylko oddanie naszej powierzchowności w atrakcyjny sposób, ale ukazanie nas jako osoby, którą chcielibyśmy być w oczach społeczeństwa. Należy w tym miejscu podkreślić, że nie jest ona oszustwem. Zdjęcia mają uwypuklić cechy charakteru, które już posiadamy, jednak nie zawsze są one widoczne na co dzień. Fotografia prasowa jest dyscypliną trudną, gdyż zakłada ona, że wszystkie elementy na zdjęciu będą doskonale ze sobą współgrać. Ważna jest odpowiednia postawa modela, mimika jego twarzy, ubiór, akcesoria, otoczenie, makijaż i fryzura. Zdjęcie będzie przekonujące tylko pod warunkiem, że wszystkie te czynniki będą tworzyły jedną całość.

Każdą współpracę z nowym klientem rozpoczynamy od szczegółowego wywiadu. Muszę dokładnie znać potrzeby i oczekiwania fotografowanej osoby. Na tej podstawie opracowuję plan działania. Pierwsze spotkanie to czas, kiedy klient może zadać mi nieograniczoną ilość pytań. Staram się udzielić na nie szczegółowej odpowiedzi. W mojej ofercie znajduje się także fotocoaching, czyli szczegółowe porady dotyczące pozowania do zdjęć.

Dodaj komentarz