Pożyczka w banku, czy może gdzieś indziej?

0
banki

Pożyczanie pieniędzy nie jest dla nas przeważnie niczym miłym, ale często stanowi jedyną możliwość, by zamieszkać we własnym domu, lub jeździć wymarzonym samochodem. W samym pożyczaniu nie ma nic złego ani wstydliwego, ale nie jest też tajemnicą, że nieodpowiedzialnie wzięty kredyt, jest w stanie wpędzić nas w niemałe kłopoty finansowe. Warto więc zawsze przemyśleć wszystkie za i przeciw i dopiero później podejmować decyzję o wzięciu kredytu. Warto chociażby przemyśleć to, gdzie ten kredyt weźmiemy. Możemy zdecydować się na kredyt w banku, lub innej instytucji finansowej. Jak dokonać w tej kwestii dobrego wyboru?

Pożyczka, czyli świetne narzędzie finansowe

Niezależnie od tego co myślimy o kredytowaniu, to nie ulega wątpliwości, że rozsądnie wzięta pożyczka, to jedno z najbardziej pomocnych rozwiązań finansowych. Wiele osób za ich pomocą jest w stanie wybudować dom, czy rozwinąć swoją firmę. Tak jak pisaliśmy we wstępie, samo pożyczanie nie jest niczym złym, pod warunkiem, że zrobimy to odpowiedzialnie i rozsądnie. Warto w tym celu przemyśleć każdy aspekt pożyczki, jak choćby to, skąd planujemy ją pozyskać. Zazwyczaj mamy dwie opcje – bank oraz pozabankowe instytucje finansowe. W którym z tych miejsc, pożyczka będzie nam się opłacała bardziej? To zależy od sytuacji.

Kredyt w banku

Kredyt w banku to zapewne pierwsza myśl wielu osób, które myślą o pożyczaniu pieniędzy. Bank to z całą pewnością stabilna i pewna instytucja finansowa, więc kredyt w banku jest bezpieczną opcją. Ma on także taką zaletę, że banki dysponują sporą ilością kapitału, przez co są w stanie pożyczyć nam odpowiednio dużą sumę, byśmy sfinansowali te bardziej kosztowne z naszych marzeń.

Niestety, kredyty w banku mają jedną zasadniczą wadę, mianowicie – konieczność posiadania dobrej historii i zdolności kredytowej. Bez tego jest bardzo mało prawdopodobne, by bank przyznał nam tyle pieniędzy, ile byśmy chcieli pożyczyć. Dla niektórych nie stanowi to żadnego problemu, ale dotyczy to raczej tych z nas, którzy na koncie mają już jakieś doświadczenia z kredytowaniem. Dla innych, przyznanie odpowiedniej pożyczki może się okazać niemożliwe.

Pożyczka w innej instytucji finansowej

Jeśli chcemy wziąć pożyczkę, to nie jesteśmy skazani na kredyt w banku. Istnieje sporo innych instytucji, gdzie możemy uzyskać niezbędne nam wsparcie. Spora część ludzi obawia się pożyczek pozabankowych, w obawie o ich wysokie koszty. Oczywiście, od razu trzeba przyznać, że kredyt w banku przeważnie będzie tańszy. Jednakże pożyczki pozabankowe wcale nie są takie drogie, jak często się je przedstawia, oraz w niektórych sytuacjach, mogą się okazać całkiem opłacalne.

Dotyczy to właśnie tych z nas, którzy mają problemy z historią lub zdolnością kredytową. Pozabankowe instytucje finansowe często nie będą chciały sprawdzać naszych danych w BIK, przez co będziemy mogli uzyskać pożyczkę, dysponując niewielką zdolnością. Pożyczki pozabankowe to także minimum formalności, co zdecydowanie także może być zaletą, jeśli porównamy to do ilości niezbędnych formalności jakie trzeba wykonać, aby otrzymać kredyt bankowy.

Nie oznacza to jednak, że taka pożyczka ma same zalety. W zamian za niewielką ilość formalności oraz brak problemów z historią kredytową, będziemy musieli wydać na pożyczkę trochę więcej pieniędzy, w porównaniu z klasycznym kredytem bankowym. Warto znać obie te możliwości i samodzielnie wyliczyć, która z nich będzie dla nas lepsza w naszej sytuacji.

Dodaj komentarz