Joga – dlaczego warto odstresować się po pracy?

0
joga

W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie coraz bardziej przybiera na wartości i popularności, a wybory żywieniowe i sportowe stają się coraz bardziej świadome. Coraz częściej zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego jak ważna jest dobra kondycja fizyczna oraz psychiczna, mobilność czy też prawidłowa postawa ciała.

Wielu z nas posiada pracę siedzącą i spędza długie godziny za biurkiem, patrząc w ekran komputera. Aby zadbać o zdrową, prawidłową postawę naszego ciała, zdrowe plecy, szyję a przede wszystkim kręgosłup, ważne jest aby po długich godzinach pracy rozciągnąć mięśnie oraz poświęcić kilkanaście minut na odstresowanie się i rozluźnienie. W takich chwilach z pomocą przychodzi wyjątkowa dziedzina – joga.

Jak joga może pomóc zadbać o zdrowie?

Powtarzający się i długotrwały stres to codzienność w pracy wielu z nas. Powoduje on silne skurcze mięśni, czego konsekwencją jest ich długotrwałe napięcie oraz ból. Dodatkowo często zdarza nam się utrzymywać nieprawidłową pozycję – całodniowe siedzenie przed komputerem nie tylko niszczy wzrok ale także bardzo negatywnie wpływa na stawy i osłabia mięśnie. Jak wykazują badania – wielogodzinne przebywanie w bezruchu w pozycji siedzącej niszczy tkanki człowieka, które biologicznie przystosowane są do ruchu. Jakby tego wszystkiego było mało, wielokrotne wykonywanie tych samych ruchów (na przykład klikanie w myszkę, pisanie na klawiaturze) nadwyręża nadgarstki oraz mocno spina kark i ramiona!

Jak więc zadbać o nasze mięśnie i kręgosłup po długich godzinach niezdrowej rutyny siedzenia za biurkiem ale przy tym nie zwariować?

Jak zacząć praktykować jogę i zapewnić sobie chwilę relaksu?

Wystarczy poświęcić kilkanaście minut wieczorem na praktykę jogi. To co wyróżnia jogę wśród innych aktywności fizycznych to spokój i świadomość własnego ciała. Ta dyscyplina wcale nie polega na osiąganiu jak najwyższych wyników czy biciu rekordów. Praktykując jogę skupiamy się na sobie. Na tym, żeby jak najdokładniej rozciągnąć mięśnie i zapewnić ulgę wymęczonym plecom i ramionom. Dodatkowym atutem jest możliwość wyciszenia się, odstresowania, zapomnienia o problemach i sprawienia sobie chwili relaksu.

Tworzona z myślą o jak najbardziej komfortowej praktyce odzież do jogi jest konstruowana tak, aby jeszcze bardziej umilić chwilę relaksu po całodniowej pracy. Strój do jogi nie powinien być zbyt ciasny, nie powinien uciskać, uwierać ani zbyt mocno opinać – podczas tych kilkunastu minut mamy się czuć komfortowo i spokojnie – strój powinien być prawie niewyczuwalny, abyśmy mogli w pełni skupić się na rozciąganiu ciała. Takie, dobrej jakości ubrania można znaleźć przykładowo w sklepie Decathlon.

Joga to wyjątkowa aktywność fizyczna która pozytywnie wpływa nie tylko na spięte i zmęczone mięśnie ale także na psychikę człowieka. Praktykując jogę możemy się uspokoić i wyciszyć po całym dniu stresujących bodźców i wydarzeń. Dzięki chwili przeznaczonej na rozciąganie możemy lepiej poznać swoje ciało, skupić się przez chwilę tylko na sobie oraz zapobiec wielu przykrym i bolesnym chorobom pleców związanych z nieprawidłową postawą.

Dodaj komentarz