Jak wygląda współpraca z kancelarią podatkową

0
kancelaria podatkowa

Prowadzenie biznesu bez outsourcingu niektórych obszarów to już rzadkość w naszym kraju. Mogą sobie na to pozwolić ogromne firmy, które chcą mieć wszystkie aspekty swojej działalności pod ścisłą kontrolą. W przypadku mniejszych podmiotów doskonale sprawdza się współpraca z kancelarią podatkową. Co warto o niej wiedzieć? Odpowiadamy

Oczekiwania

Pierwszym krokiem podczas nawiązywania współpracy jest rozmowa na temat oczekiwań, jakie firma ma względem kancelarii. To kluczowy moment, w którym obie strony ustalają obszary, którymi będzie zajmować się kancelaria. Równie istotna jest kwestia, w jaki sposób firma będzie przekazywać dokumenty księgowe. W wielu wypadkach polega to na prostej integracji systemów IT. Firma może skorzystać z oprogramowania zaproponowanego przez kancelarię, co ułatwi rozpoczęcie działań. 

Księgowość, kadry i płace

Podstawowymi usługami kancelarii podatkowej jest prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz dbanie o kwestie związane z terminowym i prawidłowym obliczeniem wysokości wynagrodzeń pracowników. Składa się na to m.in. wyliczanie urlopów, absencji, delegacji, ale także rozliczeń rocznych, dzięki czemu firma może skupić się na osiąganiu swoich celów. To także powszechny sposób na oszczędności, gdyż inwestycja w firmowy dział księgowości czy kadr wiąże się ze sporymi wydatkami: pensje, dodatkowe stanowiska pracy, szkolenia etc. Współpraca ze specjalistami gwarantuje, że firma będzie miała dostęp do najnowszej wiedzy na temat przepisów z zakresu prawa pracy i nie tylko. 

Doradztwo podatkowe i biznesowe

Poza kwestiami związanymi z obsługą podstawowych zadań organizacyjnych kancelaria wspiera organizację w sprawach podatkowych. Jakie usługi wchodzą w skład doradztwa podatkowego? Przede wszystkim dotyczą one obliczania i optymalizacji podatkowej VAT oraz dotyczących podatków CIT i PIT. Co istotne, kancelaria podatkowa nie tylko doradza, ale także może reprezentować firmę przed organami podatkowymi. Doświadczenie w tej kwestii jest nieocenione, szczególnie pod kątem aktualnego orzecznictwa, które dla firmy może być korzystniejsze. Doradztwo obejmuje w związku z tym przygotowanie do spraw przed Urzędem Skarbowym, tworzenie pism, a także przeprowadzanie audytów i sprawozdań z obecnej sytuacji podatkowej firmy. Ponadto kancelaria może świadczyć takie usługi jak doradztwo podatkowe w zakresie cen transferowych, due dilligance, raportowanie schematów podatkowych (MDR) czy doradztwo w trakcie uzyskiwanie ulg na rozwój i badania. Istotna jest w związku z tym początkowa rozmowa, podczas której firma może jasno określić swoje wymagania, dzięki czemu kancelaria wybierze specjalistów, którzy będą pracować na rzecz biznesu.

Jaką kancelarię podatkową warto wybrać?

W WZ Partners wspieramy firmy w ich dążeniu do sukcesu. Mamy doświadczenie we współpracy z dużymi firmami, jak i z sektora MŚP. Dzięki bardzo szerokiemu zakresowi kompetencji poprawiamy sytuację podatkową i finansową firm, które zarówno szukają sposobów na oszczędności, jak i tych, które są w trudnym położeniu lub stoją przed wielkim wyzwaniem. 

Dodaj komentarz