IKZE – pewne gromadzenie kapitału dzięki trzeciemu filarowi

0
gromadzenie kapitalu

Każdy z nas wie o tym, jak istotną kwestią dla naszego życia są finanse. Chociaż oczywiście nie są one najważniejsze w naszej codzienności, to brak odpowiedniej sumy pieniędzy nierzadko może postawić nas w niekorzystnym położeniu. Z tego powodu warto zatroszczyć się samodzielnie o gromadzenie odpowiedniej ilości kapitału na przyszłość. Jedną z opcji, która może nam w tym pomóc jest IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Indywidualnego. Co warto o nim wiedzieć, zanim postanowimy otworzyć rachunek tego typu?

IKZE – czym jest ten produkt finansowy?

IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Jest ono podobne do pokrewnego produktu, znanego jako Indywidualne Konto Emerytalne, w skrócie IKE. Pomimo podobieństw pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami nie można jednak traktować ich, jako tych samych opcji – różnice pomiędzy IKE i IKZE sprawiają, że są to zupełnie dwa odmienne produkty.

IKZE jest elementem trzeciego filaru planu emerytalnego, czyli w założeniu jego celem jest wsparcie obywateli w finansowym zabezpieczeniu swojej emerytury na własną rękę. Czy to potrzebne rozwiązanie? Zdecydowanie tak i raczej nie trzeba do tego przekonywać nikogo, kto zna sytuację emerytów w Polsce. Chociaż z roku na rok ulega ona nieznacznej poprawie, wciąż jesień życia w naszym kraju może nie okazać się czasem relaksu, jak lubimy sobie wyobrażać.

Oczywiście nikomu nie życzymy niskich świadczeń emerytalnych, czy innych problemów, jednak należy mieć świadomość, że warto zadbać o swoje finanse samodzielnie, jeśli chcemy odpowiednio zabezpieczyć się na przyszłość. IKZE może dać nam taką możliwość, z jednej strony oferując możliwość regularnego gromadzenia kapitału, z drugiej natomiast kusząc rozmaitymi ulgami podatkowymi.

IKZE – jeden produkt, wiele możliwości

IKZE jako jeden z elementów trzeciego filaru planu emerytalnego nie jest jednolitym produktem finansowym. W ramach IKZE możemy zdecydować się na wiele różnych rozwiązań, które dobierzemy względem swoich preferencji, potrzeb, oraz tolerancji na ponoszone ryzyko inwestycyjne.

Czym więc może być IKZE? Jedne z najczęściej wybieranych i najbezpieczniejszych opcji są tutaj bez wapienia konta oszczędnościowe i lokaty bankowe. Możemy je potraktować jako bezpieczny sposób na gromadzenie swojego kapitału, jednak musimy mieć również świadomość, że w ostatecznym rozrachunku możemy na nich nie zyskać tak wiele, jak na innych.

Drugim biegunem IKZE jest konto maklerskie, którym będziemy dowodzić zupełnie samodzielnie. Oczywiście jest to opcja, która pozwala na znacznie większe potencjalne zyski, jednak każda osoba, która się na nią zdecyduje, będzie musiała także dopuszczać do siebie potencjalną możliwość straty pieniędzy.

IKZE – co warto wiedzieć?

Wysokość wpłat na IKZE, jakie możemy tam umieścić każdego roku, nie jest zupełnie dowolna. Ogranicza ją wysokość średniego krajowego wynagrodzenia i forma naszego zatrudnienia. Co to oznacza? Dla pracowników etatowych maksymalna kwota możliwa do umieszczenia na IKZE w skali roku, to 1,2-krotność średniej krajowej, natomiast dla przedsiębiorców i samozatrudnionych ta kwota wynosi 1,8-krotność miesięcznych średnich zarobków.

Warto powiedzieć jeszcze parę słów o korzyściach podatkowych, jakie płyną dla nas z tytułu posiadania konta IKZE. Przede wszystkim każdą sumę umieszczoną na IKZE będziemy mogli odliczyć od sumy przychodu, co wygeneruje nam pierwsze korzyści praktycznie od razu. Co więcej, przy wypłacie zgromadzonych pieniędzy będziemy zwolnieni z zapłaty podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych.

Dodaj komentarz