Jak malować ściany: Kompletny przewodnik dla początkujących!

0
malowanie scian

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym dekoratorem wnętrz, czy po prostu szukasz świeżej inspiracji, malowanie ścian to prosty sposób na stworzenie odważnego oświadczenia w swojej przestrzeni. Większość ludzi zapomina, że ściany wewnętrzne mają za zadanie zapewnić prywatność i blokować hałas z zewnątrz. W związku z tym nadszedł czas, abyśmy poznali tajniki malowania ścian, abyś mógł zacząć już dziś!

Jak malować ściany?

W procesie malowania ścian w domu należy najpierw zadbać o ich oczyszczenie. Możesz użyć wilgotnej szmatki, aby oczyścić ściany z drobinek kurzu i innych zabrudzeń. Gdy ściany są już czyste, nadszedł czas, aby wybrać kolor, który Ci się podoba. Możesz też poprosić dekoratorów wnętrz o pomoc w doborze odpowiedniego koloru ścian.

Wybierając odpowiedni kolor ścian, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 1. Rodzaj ściany, którą masz:  drewno, papier ścienny lub ściany gipsowe będzie znacznie wpływać na wybór koloru.
 2. Twój styl: To, jaki styl masz w domu, jest również ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze koloru ścian.
 3. Nastrój panujący w pomieszczeniu: Gdy chcesz dodać trochę koloru do swojego domu, możesz również wziąć pod uwagę nastrój lub odczucia panujące w pomieszczeniu.

Sprzęt potrzebny do pomalowania ścian

 1. Pędzle – rozmiar pędzli zależy od wielkości ścian, jakie posiadasz. Standardowy pędzel jest najczęściej używany. Jeśli jednak chcesz uzyskać profesjonalne wykończenie, możesz użyć pędzli wałkowych.
 2. Taca do farby – do przechowywania farby potrzebna jest odpowiednia taca.
 3. Pokrywa tacy – niezależnie od tego, czy używasz wałka czy pędzla, musisz przykryć tacę, aby uniknąć rozlania farby. Dobra pokrywa zapobiega również wysychaniu farby.
 • Drabina malarska – aby dostać się do najwyżej położonej ściany lub sufitu, potrzebna będzie drabina.
 1. Pistolet do uszczelniania – pistolet do uszczelniania jest niezbędny do wypełniania spoin i szczelin między ścianą a podłogą.
 2. Nóż uniwersalny – nóż uniwersalny służy do wycinania śladów po farbie i tworzenia szablonów.
 3. Podkład gruntujący do drewna – podkład gruntujący jest środkiem uszczelniającym farbę i służy do przygotowania ściany do malowania.

Jak wybrać odpowiedni kolor ścian?

Zanim zaczniesz malować ściany, upewnij się, że jesteś w dobrym nastroju. Jeśli czujesz się sfrustrowany lub zły, trudniej będzie Ci cieszyć się tym procesem. Pamiętaj więc, aby wybrać kolor, który w Twoim odczuciu podnosi na duchu i inspiruje. Kolor, który doda Ci energii i ożywi Cię.

Wybierając odpowiedni kolor ścian, musisz wziąć pod uwagę inne czynniki w swoim domu. Dekoratorzy wnętrz mogą Ci w tym pomóc. Należy również zastanowić się nad nastrojem pomieszczenia i uczuciem, które chcemy, aby się udzieliło.

Zanim zaczniesz malować ściany, musisz wyciąć i oczyścić powierzchnię. Możesz użyć noża kuchennego do wycięcia śladów farby i oczyścić powierzchnię wilgotną szmatą. Możesz także użyć podkładu gruntującego do drewna, aby uszczelnić powierzchnię ściany i uzyskać długotrwałe rezultaty.

Następnie należy oczyścić i wymieszać farbę. Do mieszania kolorów na ścianie można użyć pędzla. To jest, gdy trzeba się upewnić, że kolory, które wybierzesz nie kolidują z kolorami innych przedmiotów wokół domu. Możesz również użyć kalkulatora mieszania farb online, aby pomóc Ci w tym.

Na koniec załóż sprzęt ochronny, taki jak maska, rękawice i para starych skarpet. Możesz także użyć nawilżacza powietrza, aby stworzyć bardziej kojącą i relaksującą atmosferę.

Te i wiele więcej sprzętów ochronnych znajdziesz na https://dystrybutorbhp.pl

Wskazówki, jak osiągnąć wspaniały efekt końcowy podczas malowania ścian

 1. Używaj farb i bejc wysokiej jakości. Upewnij się, że kupujesz najlepsze farby i bejce, na jakie Cię stać. Będą one trwalsze i dadzą lepsze rezultaty.
 2. Przed rozpoczęciem malowania upewnij się, że ściany są czyste i suche. Zapewni to najlepsze efekty malowania.
 3. Podczas malowania ścian, zacznij od dołu i pracować w górę. Zapewni to równomierne pomalowanie wszystkich ścian.
 4. Maluj jedną ścianę na raz.
 5. Pomaluj wszystkie ściany w ciągu jednego dnia.
 6. Do malowania ścian fakturowanych używaj wałka, pędzla lub wałka do ścian fakturowanych.
 7. Podczas malowania noś rękawiczki, aby chronić dłonie. Te i więcej akcesoriów ochronnych znajdziesz na https://aveon.pl

Słowa podsumowujące

Malowanie ścian to jeden z najprostszych sposobów na odmienienie domu. Malując ściany, możesz nadać przestrzeni zupełnie nowy wygląd. Istnieje wiele różnych sposobów malowania ścian, a najłatwiejszym z nich jest użycie wałka. W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak malować ściany przy użyciu odpowiednich narzędzi, produktów i technik.

Malowanie ścian to świetny sposób na upiększenie domu, biura lub sali konferencyjnej. Teraz możesz pomalować ściany na inny kolor, aby je ożywić i nadać im nowy wygląd.

Dodaj komentarz