Global sourcing – co warto o nim wiedzieć?

0
global sourcing

W dobie wciąż rosnącej konkurencji na rynkach krajowych i międzynarodowych, wielu przedsiębiorców poszukuje skutecznych i optymalnych rozwiązań pozwalających dążyć do rozwoju i ekspansji firmy w skali globalnej. Do tego celu często potrzebne jest pozyskiwanie towarów lub usług u zewnętrznych dostawców, których poszukiwanie wcale nie musi ograniczać się do graczy na polskim rynku. Z pomocą przychodzi global sourcing, który pozwala zaopatrywać się w produkty od zagranicznych dystrybutorów. Jak działa global sourcing i co warto o nim wiedzieć?

Co to jest global sourcing?

W pierwszej kolejności warto bliżej przyjrzeć się zagadnieniu global sourcingu. Dla polskich przedsiębiorców wciąż może pozostawać pewną zagadką, jednak w skali światowej zdążyło zapewnić sobie już wielu zwolenników. Definicja global sourcingu okazuje się dość prosta i zrozumiała. Jest to jedna ze strategii zarządzania mechanizmami zakupu towarów i usług od dostawców z całego świata. Global sourcing jest stosunkowo młodym obszarem, który zaczął się rozwijać wraz z usprawnianiem i optymalizacją funkcjonowania środków i sieci komunikacyjnych. Wysyłka towarów z jednego krańca świata na drugi nie stanowi większego problemu, a i koszty takiego przedsięwzięcia najczęściej okazują się opłacalne.

Global sourcing – większe możliwości wyboru

Krajowi dostawcy nie zawsze mają do zaoferowania produkty, które w pełni spełniają nasze oczekiwania lub zgadzają się z profilem działalności. Czasem też jakość towarów dostępnych na polskim rynku może nie być satysfakcjonująca lub też ceny mogą mocno odbiegają od konkurencyjnych. W takim wypadku niezawodne okazuje się wdrożenie strategii global sourcingu, która pozwala realizować kolejne cele biznesowe przy pomocy zagranicznych producentów. Wiele firm korzystając z tego rodzaju schematów nawiązuje długofalowe relacje biznesowe, dzięki czemu nie trzeba inwestować we własną infrastrukturę produkcyjną i zatrudniać szeregu fachowców dbających o prawidłowy przebieg procesu produkcji potrzebnych towarów.

Global sourcing – przyszłość światowych rynków

Nie da się oprzeć wrażeniu, że zainteresowanie usługami global sourcingu stale rośnie, i to nie tylko wśród polskich przedsiębiorców. Jest to bowiem świetny sposób na zoptymalizowanie funkcjonowania firmy i ukierunkowanie jej działalności na konkretne obszary, na których może w pełni się skupić. Sourcing globalny to także spora oszczędność pieniędzy, a co za tym idzie, stabilizacja sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, bez której trudno myśleć o kolejnych etapach rozwoju firmy w skali krajowej, europejskiej czy światowej.

Dodaj komentarz