Jakie wady i zalety ma dom prefabrykowany?

0
Dom prefabrykowny

Domy prefabrykowane to nowoczesna technologia i sposób budowania domów, który już od dawna sprawdza się na zachodzie. W Polsce to rozwiązanie jeszcze nadal raczkuje, ale widać, że coraz więcej osób chętniej się na nie decyduje. Szczególnie jest ono polecane inwestorom, którzy nie mają zbyt wiele czasu, żeby czekać, aż dom zostanie wybudowany od podstaw. Czym więc są domy prefabrykowane? Jak się je buduje i jakie mają wady oraz zalety?

Domy prefabrykowane – co to jest?

Domy prefabrykowane budowane są w ogromnych halach firm budowlanych, a następnie przewozi na działkę, na której będą miały stanąć. Biorąc pod uwagę fakt, że życie wielu ludzi zamienia się w nieustanną gonitwę, możliwość znacznego ograniczenia czasu i tym samym szybszego posiadania własnej nieruchomości. Domem prefabrykowanym i modułowym można nazwać te, których znaczna część została wyprodukowana w zakładach wytwórczych. Zazwyczaj gotowe elementy, to duże fragmenty stropów, całe ściany, a nawet moduły stanowiące gotowe pomieszczenia.

Budowlańcy mianem prefabrykatów określają także bardzo często elementy ścienne o większych rozmiarach jak na przykład płyty, panele i elementy traconego deskowania. W przeciwieństwie do prefabrykatów nazywa się je prefabrykatami drobnowymiarowymi.

Jakie zalety mają domy prefabrykowane?

Mitem jest stwierdzenie, że domy prefabrykowane są zarezerwowane tylko dla zamożnych, którzy nieustannie pracując, nie mają czasu na to, aby krzątać się wokół placu budowy. Taki rodzaj budynków jest dedykowany każdemu, kto nie chce tracić roku, a niekiedy nawet dwóch lat, aż jego wymarzony dom w końcu zostanie ukończony. Ponadto domy prefabrykowane mają szereg innych zalet:

  • dom jest objęty gwarancją, a więc wszelkie usterki naprawia firma
  • dom jest zbudowany fachowo, dzięki pracownikom specjalizującym się w danej dziedzinie
  • istnieje możliwość zamówienia całkowicie nowego domu, gotowego do zamieszkania

Jakie wady mają domy prefabrykowane?

Domy prefabrykowane i modułowe to nie tylko same zalety, ale także wady. Nie powinno to dziwić, ponieważ za pewne udogodnienia trzeba zapłacić. Nie inaczej jest w tym przypadku. Domy składające się z prefabrykatów są znacznie droższe, co w przypadku wielu osób może okazać się czynnikiem decydującym. Ponadto niezbędne jest zapewnienie dogodnego dojazdu na działkę budowlaną, ponieważ musi do niej dotrzeć ciężki sprzęt, który będzie „składać” budynek. Warto także zaznaczyć, że w przypadku domów prefabrykowanych, nie ma możliwości nadzorowania prac.

Dodaj komentarz