Serwis intermodalny – o czym mowa w praktyce?

0
transport

Serwis intermodalny to zakres usług obejmujący szybki i bezpieczny przewóz towarów na bardzo duże odległości. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena oraz wykorzystanie w tym procesie różnych środków transportu. Sprzyja to efektywnemu dostarczeniu przesyłek do innych krajów. Jak to wygląda w praktyce? Wyjaśniamy.

Jak działają przewozy intermodalne?

Intermodal to rozwiązanie dla firm, które chcą dostarczać towar do innych państw drogą nie tylko morską, ale również powietrzną i kolejową. W trakcie zmiany środka transportu, kontener z załadunkiem jest przenoszony bezpośrednio na inny rodzaj pojazdu. Odbywa się to bez czasochłonnego przeładunku towaru. Wpływa to tym samym na lepszą optymalizację transportu ładunków.

Jakie zalety ma serwis intermodalny?

Serwis lub transport intermodalny cieszy się zainteresowaniem ze względu na kilka istotnych zalet z tym związanych. Między innymi istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia towaru, udaje się szybko i terminowo dostarczyć ładunki oraz w trakcie nawiązywania współpracy podpisuje się tylko jedną umowę. Natomiast wszystkimi aspektami związanymi z obsługą przesyłki zajmuje się firma transportowa.

Istotną zaletą jest minimalizacja kosztów, ponieważ w większości przypadków można swobodnie pozwolić sobie na to, aby za jednym razem przetransportować większą partię załadunku. Porównując wydajność przesyłek dostarczanych transportem drogowym jest to bardzo istotna zmiana zarówno pod względem jakości, jak i mniejszej ilości formalności. Ceny tej usługi utrzymują się najczęściej na stałym poziomie.

Kto odpowiada za przewozy intermodalne?

Kwestią organizacji transportów intermodalnych zajmują się wyspecjalizowane firmy, które kompleksowo dbają o wszystkie aspekty przewozu i aktywnie nadzorują oraz monitorują jego przebieg. Firma, która jest zleceniodawcą podpisuje umowę na wykonanie określonych usług i za pozostałe kwestie odpowiada już właściwy przewoźnik. Nad całym procesem czuwają spedytorzy oraz postali wykwalifikowani pracownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo transportu.

Dodaj komentarz