Od zera do flipera – jak zacząć przygodę z flipowaniem?

0

Fliping mieszkań to zjawisko coraz silniej zaznaczające swoją obecność na krajowym rynku nieruchomości. Fliperami nazywane są osoby czerpiące korzyści finansowe z tymczasowego wynajmowania lub sprzedaży mieszkań. Czy każdy może zostać fliperem? Tak, ale pod warunkiem, że może sobie pozwolić na zakup jednej lub kilku nieruchomości przeznaczonych do remontu.

W środowisku fliperów w cenie pozostają także nieruchomości borykające się z egzekucjami komorniczymi. Wszystko dlatego, iż takie mieszkania można kupić właściwie za bezcen. Trzeba dobrze znać się na rynku nieruchomości i wiedzieć, w którym momencie „uderzyć”, aby mieszkanie za symboliczną kwotę trafiło w nasze ręce. Fliperzy mają znacznie większe szanse na rozwinięcie swojej działalności w większych miastach, aniżeli w mniejszych miejscowościach, o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej liczby 50 tysięcy. Chociaż trzeba przyznać, że fliping w mniejszych miejscowościach zaczyna obecnie raczkować, powoli, ale konsekwentnie.

Jeśli chcesz zostać fliperem…

Planowanie realizowania się w dziedzinie wynajmu lub sprzedaży mieszkań warto rozpocząć od przyjrzenia się swoim własnym cechom i oszacowania, czy rzeczywiście nadajemy się do prowadzenia tego typu biznesu.

Pod uwagę bierze się cały szereg aspektów:

  • musisz posiadać żyłkę do prowadzenia interesów
  • dobrze będzie mieć znajomości w biurach zarządzania nieruchomościami, a także związkach budownictwa komunalnego, to właśnie tam otrzymuje się informacje „z pierwszej ręki” o nieruchomościach na sprzedaż
  • będziesz musiał bacznie obserwować przetargi, a także oferty prasowe oraz ogłoszenia w Internecie, których każdego dnia pojawiają się setki
  • kreatywność, przedsiębiorczość oraz ciekawe wizje dotyczące przebudowy mieszkań z pewnością będą dodatkowymi atutami

Najtrudniejszy pierwszy krok

Nie ukrywamy, że kluczowym udogodnieniem na starcie przygody z flipingiem jest posiadanie sporej ilości gotówki, którą można zainwestować w zakup pierwszego mieszkania lub nawet kilku mieszkań. Jeśli pierwsze nabyte nieruchomości wynajmiemy, wtedy część przychodów z wynajmu można przez jakiś czas odkładać na koncie, by większą już sumę po pewnym czasie przeznaczyć na zakup kolejnych nieruchomości. Tak to działa – jeden pomysł automatycznie prowadzi nas do drugiego, a potem już decyduje za nas konsekwencja, upór oraz rozważne dysponowanie pieniędzmi pozyskiwanymi z wynajmu lub sprzedaży mieszkań.

Flipping na nieruchomościach – FlipNaPierwotnym.pl

Ile na remonty i przebudowy?

Na samym początku pojawia się euforia, niezależnie od tego, czy kupimy mieszkanie właściwie nowe, czy też klitkę do obowiązkowego remontu. Trzeba brać pod uwagę fakt, że nawet najładniejsze mieszkania pod wynajem po pewnym czasie wymagać będą remontów, bo wszystko, co w nieruchomościach używane na co dzień, wymaga z czasem kontroli, przebudowy i wymiany. Warto więc przy prowadzeniu flipingu dysponować dodatkową sumą, którą będzie można przeznaczać na remonty. Dotyczyć mogą one nie tylko mieszkań wynajmowanych przez dłuższe okresy, ale także tych nabywanych okazjonalnie. Zakup mieszkania do remontu nie jest bowiem żadną  ujmą na honorze dla początkującego flipera. Wielu przedsiębiorców działa właśnie w ten sposób, tym bardziej, że mieszkania do remontu można kupić po o wiele bardziej okazjonalnej cenie, niż te, które są znacznie bardziej zadbane i nienadwyrężone czasem eksploatacji i nie zawsze korzystnymi działaniami lokatorów. Dobrze rozwinięty od podstaw fliping zapewni swobodę i bezpieczeństwo finansowe na wiele lat.

Dodaj komentarz