Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

0
finanse domowe

Chcąc kupić mieszkanie, wyremontować dom lub go zbudować, potrzebujemy całkiem dużej ilości gotówki. Choć niektórzy mają odpowiednie środki finansowe i bez przeszkód mogą przystąpić do prac budowlano-remontowych, większość osób musi posiłkować się pieniędzmi z banku. W tym celu sięgamy po kredyt hipoteczny, który jest kredytem celowym – dedykowanym do przeprowadzenia konkretnych działań. Ubiegając się o hipotekę, musimy spełnić określone warunki.

Każdy z nas marzy o własnym mieszkaniu, albo własnym domu, dlatego podejmujemy różne działania, aby takie marzenia urzeczywistnić. Niestety najczęstszym problemem jest to, że nie posiadamy odpowiedniej ilości pieniędzy. Budowa domu, remont wnętrz, aranżacja mieszkania – to prace, które wymagają ogromnych środków finansowych, nawet wtedy, gdy większość prac wykonujemy samodzielnie.

Rozwiązaniem jest oczywiście kredyt hipoteczny, który możemy na ściśle określonych zasadach zaciągnąć w banku. Jakie warunki trzeba spełnić, aby kredyt hipoteczny otrzymać i czym jest takie zobowiązanie?

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to jeden z produktów oferowanych przez banki komercyjne. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego czy pożyczki hipotecznej, tak zwana hipoteka jest zobowiązaniem celowym. Oznacza to, że uzyskane pieniądze możemy wykorzystać tylko i wyłącznie na określone cele: zakup działki i budowę domu, zakup mieszkania, prace remontowe, prace związane z izolacją termiczną.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt?

Kredyt hipoteczny jest trudny do uzyskania. Aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową, musimy spełnić określone warunki, wśród których trzeba wymienić:

– posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej,
– brak innych zobowiązań finansowych lub ich niewielka ilość,
– rodzaj zatrudnienia oraz branża, w której pracujemy,
– stan cywilny, wielkość rodziny, ilość osób na utrzymaniu,
– pozytywna historia kredytowa lub jej brak,
– brak statusu dłużnika,
– wysokość wkładu własnego.

Jeżeli chcemy ubiegać się o kredyt hipoteczny, zdecydowanie powinniśmy postarać się o to, aby spłacić nasze dotychczasowe zobowiązania finansowe, dobrze i regularnie zarabiać, mieć pozytywną historię w BIK. Ważne jest także to, aby posiadać odpowiednią poduszkę finansową, oszczędności, które będziemy mogli wykorzystać, gdy chociażby zwiększą się stopy procentowe, a tym samym wysokość naszych rat.

Zaciąganie zobowiązania finansowego na 20 lub 30 lat, zdecydowanie wymaga rozważnych decyzji.

Dodaj komentarz