Dawna fabryka Norblina pełna zieleni

0

Urokliwe platany o rozłożystych koronach, eliptyczne graby, rośliny użytkowe, ozdobne krzewy i pnącza korespondujące z historycznymi budynkami. Tak przedstawia się planowana architektura zieleni na terenie dawnej fabryki Norblina, której autorem jest biuro RS Architektura Krajobrazu. Nie zabraknie również uli na dachach budynków oraz udogodnień dla miejskich ptaków.

Zrewitalizowana dawna fabryka Norblina wpisze się w klimat prężnie rozwijającej się Woli, nowego serca miasta tętniącego życiem kulturalnym, rozrywkowym i sportowym. Ponad dwa hektary terenu u zbiegu ulic Żelaznej i Prostej będą stanowić naturalne przedłużenie otwartej przestrzeni publicznej, w tym także miejskiej roślinności. Uliczki kompleksu wypełnione zostaną dużą ilością zieleni. Rośliny pojawią się też na ścianach i tarasach budynków, a także nad głowami przechodniów tworząc niezwykłe dekoracje o różnych porach roku. Koncepcja zieleni na terenie dawnej fabryki Norblina to dzieło biura RS Architektura Krajobrazu. Firma specjalizuje się w zieleni zintegrowanej z architekturą i posiada bogate doświadczenia zdobyte w pracy nad wieloma projektami o dużej skali w tym m.in. na Bulwarach Wiślanych, projekcie zazieleniania ulicy Świętokrzyskiej, w Hali Koszyki czy Business Garden w Warszawie. Dodatkowo, dzięki współpracy pracowni z okolicznymi inwestorami, zostanie zaprojektowany harmonijny i przemyślany ciąg przeznaczonych dla pieszych przestrzeni publicznej, wyróżniających się atrakcyjnym umeblowaniem i zielenią. Będzie się ona wyróżniała w skali Warszawy ze względu na swoją rozległość i jakość, obszarem łączącym ze sobą trzy różne inwestycje o uzupełniających się funkcjach – w tym biurowych, usługowych, gastronomicznych.

– Coraz częściej deweloperzy konsultują się ze sobą w celu stworzenia przenikającej się przestrzeni. Czasy odgradzania się od miasta i sąsiadów płotami na szczęście mijają i spójność sąsiadujących ze sobą projektów, także w aspekcie planowania przestrzeni, staje się dodatkową wartością dla użytkujących je osób – mówi Kinga Nowakowska, członek zarządu i dyrektor operacyjna Grupy Capital ParkZrewitalizowana fabryka Norblina będzie miejscem wyjątkowym, z duszą i bardzo klimatycznym, na którego charakter w ogromnej mierze wpłynie znajdująca się tu roślinność: drzewa, bujne krzewy,  byliny, a także warzywa i zioła umiejętnie wkomponowane w całość projektu. Jako inwestor mieliśmy bardzo czytelne założenia dotyczące zieleni na terenie naszej inwestycji, dlatego stworzenie jej aranżacji powierzyliśmy firmie z dużym doświadczeniem, która wcieliła w życie wszystko to, na czym nam zależy. Roślinność ma też ogromne znaczenie dla naszego ekosystemu i jakości życia ponieważ w znacznym stopniu absorbuje miejski smog, a to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którym obecnie stoimy – dodaje Kinga Nowakowska.

W przestrzeń dawnej fabryki Norblina wkomponowanych zostanie kilkanaście drzew sięgających od 5 do 10 metrów wysokości. Ze względu na obecność garażu podziemnego drzewa zasadzone zostaną w specjalnych donicach zagłębionych w stropie. Spacerując po alejkach postindustrialnej przestrzeni podziwiać będzie można jedne z najpiękniejszych drzew ozdobnych – platany klonolistne. Co istotne drzewa te, dzięki swojemu oryginalnemu, kandelabrowemu i rozłożystemu kształtowi korony, znakomicie wpiszą się w historyczny kontekst tego miejsca, będą także rzucać cień na wewnętrzy pasaż. Drugi gatunek drzew, który pojawi się na terenie zrewitalizowanej fabryki to grab pospolity o charakterystycznym, eliptycznym kształcie. Ten gatunek drzewa tworzy swego rodzaju zasłonę z liści, która znakomicie zatrzymuje kurz i tłumi hałas. Co istotne, grab będzie wyglądał urokliwie nie tylko latem, ponieważ liście w formie zaschniętej pozostają na nim przez cały rok.

Imponująco zapowiada się również aranżacja zieleni przy wejściach na teren kompleksu, które od strony ulicy Prostej ozdobione zostaną pnączami. Projekt stworzy oryginalną dekorację fasad, a rośliny usytuowane pomiędzy budynkami i puszczone nad głowami gości stworzą swoisty portal na teren dawnej fabryki Norblina. W kompozycji pnączy w zrewitalizowanej przestrzeni pojawi się m.in. winorośl (odmiana nieowocująca) oraz kokornak, który wyróżnia się dużymi dekoracyjnymi liśćmi. Pnącza umieszczone zostaną na ścianach budynków za pomocą niewidocznych mocowań i dedykowanego do tego typu rozwiązań systemu linek.

Na tarasach budynków usytuowane zostaną z kolei donice z różnorodnymi krzewami i pnączami. Oko cieszyć będzie m. in. piękna laurowiśnia wschodnia o białych kwiatach wznoszących się ku górze, hortensja bukietowa z biało-różowymi kwiatostanami oraz pachnący jaśminowiec. Pomiędzy krzewami posadzone zostaną ozdobne byliny dopełniające całość kompozycji. Pojawią się zatem dekoracyjne z liści paprocie i funkie, kwitnące na biało byliny – m.in. rodgersja kasztanowcolistna, tiarella Wherry’ego, tawułka chińska. Poza tym pojawi się jeszcze kilka innych mieszanek bylin i krzewów o składzie gatunkowym dostosowanym do wystawy i przeznaczenia danego tarasu. Kwitnienie roślin zostanie rozłożone w czasie, zatem od wczesnej wiosny do końca lata fabryka ozdobiona będzie licznymi kwiatostanami.

– Najistotniejszym celem naszego projektu jest wpisanie planowanej zieleni w historyczny i przemysłowy kontekst miejsca. Dotyczy to w szczególności obszaru pasażu otoczonego zabytkowymi budynkami. Postawiliśmy na platany o kandelabrowych, kształtowanych koronach, które w takiej formie i skali będą unikatem w Warszawie. Gatunek ten został wybrany nieprzypadkowo – jest to silne i odporne drzewo, znoszące formowanie, masowo stosowane w XIX-wiecznych obszarach miast zachodnioeuropejskichjak Paryż, Bruksela czy Genewa  – tłumaczy Patryk Zaręba z pracowni RS Architektura Krajobrazu. Wszystkie pozostałe elementy projektu, zaczynając od pnączy pokrywających ściany budynków zabytkowych i współczesnych, przez wyeksponowane drzewa sadzone w zagłębieniach stropu, po donice w różnych konfiguracjach rodzajów nasadzeń, wprowadzające dynamikę i zmienność sezonową, charakteryzować się będą świadomymi nawiązaniami do dziedzictwa i charakteru tego wyjątkowego miejsca – dodaje.

W okolicy BioBazaru, który powróci do zrewitalizowanej fabryki, pojawią się specjalnie zaprojektowane, ocynkowane donice przeznaczone do uprawy roślin ozdobnych i użytkowych. Donice – każda o wymiarze jednego mkw. – będą miały wysokość 45 i 75 cm. Zostaną w nich zasadzone m. in. wierzba purpurowa, ostnica, pięknie pachnący fioletowy kłosowiec czy orlik pospolity. Nie zabraknie także roślin użytkowych, takich jak zioła czy warzywa, wpasowujące się w ideę ekologicznego targu. Firma Capital Park nie zapomina także o zwierzętach i wśród zieleni zbuduje karmniki i budki lęgowe dla ptaków, a na dachu wzorem innych swoich inwestycji, umieści miejską pasiekę.

Dodaj komentarz