Jak zacząć inwestować na giełdzie?

0
Kancelaria

Liczne grono osób uważa inwestowanie na giełdzie za proces, w którym mogą brać udział wyłącznie finansowi weterani. Tymczasem warto pamiętać o tym, że każdy kiedyś zaczynał, a rynek papierów wartościowych stoi otworem dla tych, którzy chcą zainwestować swój kapitał w celu osiągnięcia zysku. Jak wygląda proces inwestycyjny?

Giełda dla początkujących

Na samym początku należy zaznaczyć, że każdy, kto zdecyduje się ulokować swój kapitał w akcjach czy obligacjach dowolnej firmy, jest świadomy ryzyka utraty pieniędzy. Wielu uważa, że termin „granie na giełdzie” jest nietrafiony, ponieważ kojarzony jest głównie z rozrywką w kasynach. Tymczasem na giełdzie stale pojawia się nowy kapitał w formie dywidend lub pozyskany od nowych inwestorów.

Założenie rachunku inwestycyjnego

Pierwszym krokiem, jaki powinien poczynić inwestor, jest założenie rachunku inwestycyjnego. W tym celu należy udać się do wybranego domu maklerskiego, który obsługuje klientów indywidualnych, i zawrzeć umowę o prowadzenie rachunku. Aktualnie w kraju działa około 50 domów maklerskich, które licencjonuje Komisja Nadzoru Finansowego. Zawarcie umowy możliwe jest osobiście w biurze maklerskim lub przez Internet – wówczas umowę dostarczy do domu kurier. Warunkiem otwarcia takiego rachunku jest ukończone 18 lat oraz posiadanie ważnego dokumentu tożsamości.

Kancelaria

Wpłata pieniędzy na rachunek

Po założeniu konta należy przelać na rachunek odpowiednie środki. Mając na względzie ryzykowny charakter inwestycji, należy przeznaczyć niewielką sumę pieniędzy na pierwsze działania. Dla każdego określenie „niewielka suma” z pewnością będzie oznaczać co innego. Wartość wpłacanej kwoty zależy wyłącznie od decyzji inwestora.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że prowadzenie takiego rachunku zazwyczaj jest bezpłatne lub kosztuje kilkadziesiąt złotych rocznie. Akcji na GPW nie można wykupić samodzielnie – dom maklerski jest niezbędnym pośrednikiem we wszelkich czynnościach kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych.

Składanie zleceń

Aby kupić lub sprzedać akcje, należy złożyć zlecenie. Dziś składanie zleceń w większości przypadków odbywa się przez Internet. Zlecenie trafia najpierw do systemu domu maklerskiego, a następnie przekazywane jest na Giełdę Papierów Wartościowych. Akcje można sprzedać lub kupić „po każdej cenie” (PKC) lub z ustalonym limitem.

Opłaty związane z procesem inwestycyjnym

Kupowanie lub sprzedaż akcji nie jest kosztowne, choć wszystko zależy od wartości akcji, którymi się obraca. Samo prowadzenie rachunku inwestycyjnego w wielu przypadkach jest darmowe, natomiast koszty to jedynie prowizja, jaką pobiera dom maklerski od każdej zrealizowanej transakcji. Wysokość prowizji to 0,39% od zleceń składanych online. Warto również pamiętać o podatku Belki (19%), który należy odprowadzić od zysku kapitałowego, jaki udało się osiągnąć w skali roku kalendarzowego. Zgromadzone środki na rachunku maklerskim można wypłacić w dowolnej chwili przez Internet lub osobiście w oddziale domu maklerskiego (w drugim przypadku może być naliczona dodatkowa prowizja).

Partnerem materiału jest Konieczny Wierzbicki – Kancelaria Radców Prawnych Warszawa.

Dodaj komentarz